Occurrence record: Ornithology:O.86041
Preserved specimen
of
Chalcites lucidus plagosus
(Latham, 1801)
| Australian Shining Bronze-cuckoo
recorded on 2018-01/2018-01
Dataset
| Data partner | OZCAM (Online Zoological Collections of Australian Museums) Provider |
| Data resource | Australian Museum provider for OZCAM |
| Institution code |
Australian Museum
Supplied institution code "AM" |
| Collection |
Australian Museum Ornithology Collection
Supplied collection code "Ornithology" |
| Catalog number | O.86041 |
| Other catalog numbers | ["ecatalogue.irn:3190344,urn:catalog:AM:Ornithology:O.86041"] |
| Record type |
Preserved specimen
Supplied basis "PreservedSpecimen" |
| Collector | C. McNeill |
| Associated Occurrence Status | Associated record |
| Associated occurrences |
The occurrence is associated with a representative record.
For more information see Inferred associated occurrence details |
| License | CC-BY 3.0 (Au) |
| Degree of establishment | WINDOW STRIKE |
| Presence/Absence | PRESENT |
| Sampling protocol | [WINDOW STRIKE] |
| Associated records | ASSOCIATED |
Event
| Event ID | urn:australianmuseum.net.au:Events:1384552 |
| Occurrence date |
[date not supplied]
Year: 2018,
Month: 1,
Day:
Supplied date "2018-01/2018-01" |
| Sampling protocol | WINDOW STRIKE |
| Date precision | MONTH |
Taxonomy
| Scientific name |
Chalcites lucidus plagosus
Supplied scientific name "Chrysococcyx lucidus plagosus" |
| Identified to rank | subspecies |
| Common name | Australian Shining Bronze-cuckoo |
| Kingdom | Animalia |
| Phylum | Chordata |
| Class | Aves |
| Order | Cuculiformes |
| Family | Cuculidae |
| Genus |
Chalcites
Supplied as "Chrysococcyx" |
| Species | Chalcites lucidus |
| Name match metric | exactMatch |
| Accepted name | Chrysococcyx lucidus plagosus |
| Subspecies | Chalcites lucidus plagosus |
| Scientific name authorship | (Latham, 1801) |
| Name parse type | SCIENTIFIC |
Geospatial
| Country | Australia |
| State or Territory | New South Wales |
| Latitude |
-34.40917 Supplied as: "-34.40917" |
| Longitude |
150.48306 Supplied as: "150.48306" |
| Datum | EPSG:4326 |
| Verbatim locality | Ferndale Rd, Colo Vale |
| Location remarks | Australia, Australia, New South Wales, Ferndale Rd, Colo Vale (34° 24' 33" S, 150° 28' 60" E) /01/2018 - /01/2018, McNeill, Colin(Collector and donor), WINDOW STRIKE, Accession |
| Coordinate precision | Unknown |
| Terrestrial | true |
| Verbatim latitude | 34° 24' 33" S |
| Biome | TERRESTRIAL |
| Marine | false |
| Country Code | AU |
| Verbatim longitude | 150° 28' 59" E |
Additional properties
| verbatim uncertainty | 10m-100m |
Data quality tests
| Test name | Result |
| Coordinate uncertainty meters invalid | Warning |
| First of the year | Warning |
| Geodetic datum assumed WGS84 | Warning |
| Show/Hide 90 passed properties | |
| Show/Hide 7 missing properties | |
| Show/Hide 24 tests that have not been run | |
Inferred associated occurrence details
This record is associated with the representative record. This mean another record has been detected to be similar to this record, and that the other record (the representative record) has the most detailed information for the occurrence. More information about the duplication detection methods and terminology in use is available here:
| Representative Record | |||
| Record UUID | 0f4ab2b7-3235-4d94-b33d-98dc92f43974 | ||
| Data Resource | Australian Museum provider for OZCAM | ||
| Raw Scientific Name | Chrysococcyx lucidus plagosus | ||
| Coordinates | -34.40917,150.48306 | ||
| Related records | |||
| Record UUID | 619dc19f-8282-45d4-8d9c-315810871b42 | ||
| Data Resource | Australian Museum provider for OZCAM | ||
| Raw Scientific Name | Chrysococcyx lucidus plagosus | ||
| Coordinates | -34.40917,150.48306 | ||
| Record UUID | bc5cfd72-0a6c-4285-ae12-4c5fa54c9b44 | ||
| Data Resource | Australian Museum provider for OZCAM | ||
| Raw Scientific Name | Chrysococcyx lucidus plagosus | ||
| Coordinates | -34.40917,150.48306 | ||
