Occurrence record: Invertebrates - Marine & Other:P.80390
Preserved specimen
of
Cilunculus australiensis
Clark, 1963
recorded on 2006-03-14
Dataset
| Data partner | OZCAM (Online Zoological Collections of Australian Museums) Provider |
| Data resource | Australian Museum provider for OZCAM |
| Institution code |
Australian Museum
Supplied institution code "AM" |
| Collection |
Australian Museum Marine Invertebrate Collection
Supplied collection code "Invertebrates - Marine & Other" |
| Catalog number | P.80390 |
| Other catalog numbers | ["ecatalogue.irn:1288684,urn:catalog:AM:Invertebrates - Marine & Other:P.80390"] |
| Record type |
Preserved specimen
Supplied basis "PreservedSpecimen" |
| Identified by | Arango, Dr Claudia - Queensland Museum |
| Collector | R.T. Springthorpe |
| Associated Occurrence Status | Associated record |
| Associated occurrences |
The occurrence is associated with a representative record.
For more information see Inferred associated occurrence details |
| License | CC-BY 3.0 (Au) |
| Degree of establishment | airlift on SCUBA |
| Presence/Absence | PRESENT |
| Sampling protocol | [airlift on SCUBA] |
| Associated records | ASSOCIATED |
| Date identified | 2019 |
Event
| Event ID | urn:australianmuseum.net.au:Events:1116610 |
| Occurrence date |
2006-03-14
Supplied date "2006-03-14/2006-03-14" |
| Sampling protocol | airlift on SCUBA |
| End day of year | 73 |
| Date precision | DAY |
| Start day of year | 73 |
Taxonomy
| Scientific name |
Cilunculus australiensis
Supplied scientific name "Cilunculus australiensis Clark, 1963" |
| Identified to rank | species |
| Kingdom | Animalia |
| Phylum | Arthropoda |
| Class | Pycnogonida |
| Order |
Pantopoda
Supplied as "Pegmata" |
| Family | Ammotheidae |
| Genus | Cilunculus |
| Species | Cilunculus australiensis |
| Name match metric | exactMatch |
| Accepted name | Cilunculus australiensis Clark, 1963 |
| Scientific name authorship | Clark, 1963 |
| Name parse type | SCIENTIFIC |
| Name according to | Clark, 1963 |
Geospatial
| Country | Australia |
| State or Territory | New South Wales |
| Latitude |
-32.70639 Supplied as: "-32.70639" |
| Longitude |
152.23083 Supplied as: "152.23083" |
| Datum | EPSG:4326 |
| Verbatim locality | north east side of Boondelbah Island, east of Port Stephens |
| Location remarks | [NSW 2996] Australia, New South Wales, north east side of Boondelbah Island, east of Port Stephens (32° 42' 23" S, 152° 13' 51" E) 14/03/2006 - 14/03/2006, airlift on SCUBA, Field Collected - Aquatic, Marine Invertebrates Collection Management Port Stephens 2006 |
| Coordinate precision | Unknown |
| Coordinate uncertainty (in metres) | 100.0 |
| Terrestrial | true |
| Verbatim latitude | 32° 42' 23" S |
| Biome | TERRESTRIAL |
| Marine | false |
| Country Code | AU |
| Verbatim longitude | 152° 13' 51" E |
Additional properties
| verbatim uncertainty | 10m-100m |
Data quality tests
| Test name | Result |
| Geodetic datum assumed WGS84 | Warning |
| Show/Hide 94 passed properties | |
| Show/Hide 7 missing properties | |
| Show/Hide 22 tests that have not been run | |
Inferred associated occurrence details
This record is associated with the representative record. This mean another record has been detected to be similar to this record, and that the other record (the representative record) has the most detailed information for the occurrence. More information about the duplication detection methods and terminology in use is available here:
| Representative Record | |||
| Record UUID | 7a985a96-4dbf-4eab-8910-164649f85cdd | ||
| Data Resource | Australian Museum provider for OZCAM | ||
| Raw Scientific Name | Cilunculus australiensis Clark, 1963 | ||
| Coordinates | -32.70639,152.23083 | ||
| Related records | |||
| Record UUID | 99c0ebf8-baae-49c0-bf0f-7f7d12b7e25c | ||
| Data Resource | Australian Museum provider for OZCAM | ||
| Raw Scientific Name | Cilunculus australiensis Clark, 1963 | ||
| Coordinates | -32.70639,152.23083 | ||
Additional political boundaries information
Environmental sampling for this location
| Biodiversity | |
| Occurrence Density | 11407.0 frequency |
| Species Richness | 1443.0 frequency |
