Occurrence record: Entomology:K.593851
Dataset
| Data partner | OZCAM (Online Zoological Collections of Australian Museums) Provider |
| Data resource | Australian Museum provider for OZCAM |
| Institution code |
Australian Museum
Supplied institution code "AM" |
| Collection |
Australian Museum Entomology Collection
Supplied collection code "Entomology" |
| Catalog number | K.593851 |
| Other catalog numbers | ["ecatalogue.irn:2624070,urn:catalog:AM:Entomology:K.593851"] |
| Record type |
Preserved specimen
Supplied basis "PreservedSpecimen" |
| Identified by | Polec, Christine - Australian Museum |
| Collector | D.M. Bray |
| License | CC-BY 3.0 (Au) |
| Presence/Absence | PRESENT |
| Date identified | 2022-03-04 |
Event
| Event ID | urn:australianmuseum.net.au:Events:1351565 |
| Occurrence date |
2021-01-28
Supplied date "2021-01-28/2021-01-28" |
| End day of year | 28 |
| Date precision | DAY |
| Start day of year | 28 |
Taxonomy
| Scientific name |
Ecnolagria grandis
Supplied scientific name "Ecnolagria grandis (Gyllenhal, 1817)" |
| Identified to rank | species |
| Common name | Brown Darkling Beetle |
| Kingdom | Animalia |
| Phylum | Arthropoda |
| Class | Insecta |
| Order | Coleoptera |
| Family | Tenebrionidae |
| Genus | Ecnolagria |
| Species | Ecnolagria grandis |
| Name match metric | exactMatch |
| Accepted name | Ecnolagria grandis (Gyllenhal, 1817) |
| Scientific name authorship | (Gyllenhal, 1817) |
| Name parse type | SCIENTIFIC |
| Name according to | (Gyllenhal, 1817) |
Geospatial
| Country | Australia |
| State or Territory | New South Wales |
| Latitude |
-31.516111 Supplied as: "-31.516111" |
| Longitude |
152.24194 Supplied as: "152.24194" |
| Datum | EPSG:4326 |
| Verbatim locality | "Winmurra" Doyles River, 520m |
| Location remarks | Australia, New South Wales, "Winmurra" Doyles River, 520m (31° 30' 58" S, 152° 14' 31" E) 28/01/2021 - 28/01/2021, Bray, David M(Collector), Field Collected - Terrestrial |
| Coordinate precision | Unknown |
| Coordinate uncertainty (in metres) | 10000.0 |
| Terrestrial | true |
| Verbatim latitude | 31° 30' 58" S |
| Biome | TERRESTRIAL |
| Marine | false |
| Country Code | AU |
| Verbatim longitude | 152° 14' 31" E |
Additional properties
| verbatim uncertainty | 100m-1km |
Data quality tests
| Test name | Result |
| Geodetic datum assumed WGS84 | Warning |
| Show/Hide 94 passed properties | |
| Show/Hide 7 missing properties | |
| Show/Hide 22 tests that have not been run | |
