Occurrence record: Ornithology:O.72286
Dataset
| Data partner | OZCAM (Online Zoological Collections of Australian Museums) Provider |
| Data resource | Australian Museum provider for OZCAM |
| Institution code |
Australian Museum
Supplied institution code "AM" |
| Collection |
Australian Museum Ornithology Collection
Supplied collection code "Ornithology" |
| Catalog number | O.72286 |
| Other catalog numbers | ["ecatalogue.irn:1282519,urn:catalog:AM:Ornithology:O.72286"] |
| Record type |
Preserved specimen
Supplied basis "PreservedSpecimen" |
| Identified by | Trainor, Colin |
| Collector | C. Trainor |
| License | CC-BY 3.0 (Au) |
| Presence/Absence | PRESENT |
Event
| Event ID | urn:australianmuseum.net.au:Events:1116036 |
| Occurrence date |
2004-11-29
Supplied date "2004-11-29/2004-11-29" |
| End day of year | 334 |
| Date precision | DAY |
| Start day of year | 334 |
Taxonomy
| Scientific name |
Chalcites minutillus russatus
Supplied scientific name "Chrysococcyx russatus Gould, 1868" |
| Identified to rank | subspecies |
| Common name | Gould's Bronze-cuckoo |
| Kingdom | Animalia |
| Phylum | Chordata |
| Class | Aves |
| Order | Cuculiformes |
| Family | Cuculidae |
| Genus |
Chalcites
Supplied as "Chrysococcyx" |
| Species | Chalcites minutillus |
| Name match metric | exactMatch |
| Accepted name | Chrysococcyx russatus Gould, 1868 |
| Subspecies | Chalcites minutillus russatus |
| Scientific name authorship | (Gould, 1868) |
| Name parse type | SCIENTIFIC |
| Name according to | Gould, 1868 |
Geospatial
| Country | Timor-Leste |
| Latitude |
-8.396111 Supplied as: "-8.3961115" |
| Longitude |
127.18667 Supplied as: "127.18667" |
| Datum | EPSG:4326 |
| Verbatim locality | Mehara |
| Location remarks | Timor-Leste, Mehara (8° 23' 46" S, 127° 11' 12" E) 29/11/2004 - 29/11/2004 |
| Coordinate precision | Unknown |
| Terrestrial | true |
| Verbatim latitude | 08° 23' 46" S |
| Biome | TERRESTRIAL |
| Marine | false |
| Country Code | TL |
| Verbatim longitude | 127° 11' 12" E |
Data quality tests
| Test name | Result |
| Coordinate rounded | Warning |
| Coordinate uncertainty meters invalid | Warning |
| Geodetic datum assumed WGS84 | Warning |
| Show/Hide 90 passed properties | |
| Show/Hide 7 missing properties | |
| Show/Hide 24 tests that have not been run | |
Additional political boundaries information
| Political | |
| World Country Boundaries | East Timor |
