Occurrence record: Invertebrates - Marine & Other:P.107712
Dataset
| Data partner | OZCAM (Online Zoological Collections of Australian Museums) Provider |
| Data resource | Australian Museum provider for OZCAM |
| Institution code |
Australian Museum
Supplied institution code "AM" |
| Collection |
Australian Museum Marine Invertebrate Collection
Supplied collection code "Invertebrates - Marine & Other" |
| Catalog number | P.107712 |
| Other catalog numbers | ["ecatalogue.irn:2825053,urn:catalog:AM:Invertebrates - Marine & Other:P.107712"] |
| Record type |
Preserved specimen
Supplied basis "PreservedSpecimen" |
| Identified by | Stoddart, Helen E. - Australian Museum - Marine Invertebrates |
| Collector | T. Trnski |
| License | CC-BY 3.0 (Au) |
| Degree of establishment | 2 m2 channel net, mesh 0.7-1.0 mm |
| Presence/Absence | PRESENT |
| Sampling protocol | [2 m2 channel net, mesh 0.7-1.0 mm] |
| Date identified | 2023 |
Event
| Event ID | urn:australianmuseum.net.au:Events:8067716 |
| Occurrence date |
1998-05-29
Supplied date "1998-05-29/1998-05-30" |
| Sampling protocol | 2 m2 channel net, mesh 0.7-1.0 mm |
| End day of year | 150 |
| Date precision | DAY_RANGE |
| Start day of year | 149 |
| Event date end | 1998-05-30 |
Taxonomy
| Scientific name |
Waldeckia
Supplied scientific name "Waldeckia sp." |
| Identified to rank | genus |
| Kingdom | Animalia |
| Phylum | Arthropoda |
| Class | Malacostraca |
| Order | Amphipoda |
| Family | Lysianassidae |
| Genus | Waldeckia |
| Species | Waldeckia sp. |
| Name match metric | exactMatch |
| Accepted name | Waldeckia sp. |
| Scientific name authorship | Chevreux, 1906 |
| Name parse type | INFORMAL |
Geospatial
| Country | Australia |
| State or Territory | New South Wales |
| Latitude |
-33.085 Supplied as: "-33.085" |
| Longitude |
151.64 Supplied as: "151.64" |
| Datum | EPSG:4326 |
| Verbatim locality | Swansea Channel, 30 m W of bridge, mid-channel |
| Location remarks | [I.41593] Australia, New South Wales, Swansea Channel, 30 m W of bridge, mid-channel (33° 05' 06" S, 151° 38' 24" E) 29/05/1998 - 30/05/1998, Trnski, T(Collector), 2 m2 channel net, mesh 0.7-1.0 mm |
| Coordinate precision | Unknown |
| Coordinate uncertainty (in metres) | 1000.0 |
| Terrestrial | true |
| Verbatim latitude | 33° 05' 06" S |
| Biome | TERRESTRIAL |
| Marine | false |
| Country Code | AU |
| Verbatim longitude | 151° 38' 24" E |
Additional properties
| verbatim uncertainty | 100m-1km |
Data quality tests
| Test name | Result |
| Geodetic datum assumed WGS84 | Warning |
| Invalid scientific name | Warning |
| Show/Hide 93 passed properties | |
| Show/Hide 7 missing properties | |
| Show/Hide 22 tests that have not been run | |
