Occurrence record: Entomology:K.593475
Dataset
| Data partner | OZCAM (Online Zoological Collections of Australian Museums) Provider |
| Data resource | Australian Museum provider for OZCAM |
| Institution code |
Australian Museum
Supplied institution code "AM" |
| Collection |
Australian Museum Entomology Collection
Supplied collection code "Entomology" |
| Catalog number | K.593475 |
| Other catalog numbers | ["ecatalogue.irn:10585550,urn:catalog:AM:Entomology:K.593475"] |
| Record type |
Preserved specimen
Supplied basis "PreservedSpecimen" |
| Identified by | Batley, Michael - Australian Museum - Entomology |
| Collector | M. Batley |
| License | CC-BY 3.0 (Au) |
| Degree of establishment | Sweeping |
| Presence/Absence | PRESENT |
| Sampling protocol | [Sweeping] |
| Date identified | 2023 |
Event
| Event ID | urn:australianmuseum.net.au:Events:1378903 |
| Occurrence date |
2023-09-16
Supplied date "2023-09-16/2023-09-16" |
| Sampling protocol | Sweeping |
| End day of year | 259 |
| Date precision | DAY |
| Start day of year | 259 |
Taxonomy
| Scientific name |
Megachile heliophila
Supplied scientific name "Megachile heliophila Cockerell, 1913" |
| Identified to rank | species |
| Kingdom | Animalia |
| Phylum | Arthropoda |
| Class | Insecta |
| Order | Hymenoptera |
| Family | Megachilidae |
| Genus | Megachile |
| Species | Megachile heliophila |
| Name match metric | exactMatch |
| Accepted name | Megachile heliophila Cockerell, 1913 |
| Scientific name authorship | Cockerell, 1913 |
| Name parse type | SCIENTIFIC |
| Name according to | Cockerell, 1913 |
Geospatial
| Country | Australia |
| State or Territory | New South Wales |
| Latitude |
-33.365833 Supplied as: "-33.365833" |
| Longitude |
150.75806 Supplied as: "150.75806" |
| Datum | EPSG:4326 |
| Verbatim locality | Colo Heights |
| Location remarks | Australia, New South Wales, Colo Heights (33° 21' 57" S, 150° 45' 29" E) 16/09/2023 - 16/09/2023, Batley, Michael - Australian Museum - Entomology(Collector), Sweeping, Field Collected - Terrestrial |
| Coordinate precision | Unknown |
| Terrestrial | true |
| Verbatim latitude | 33° 21' 57" S |
| Biome | TERRESTRIAL |
| Marine | false |
| Country Code | AU |
| Verbatim longitude | 150° 45' 29" E |
Additional properties
| verbatim uncertainty | 10m-100m |
Data quality tests
| Test name | Result |
| Coordinate uncertainty meters invalid | Warning |
| Geodetic datum assumed WGS84 | Warning |
| Identification date before occurrence date | Warning |
| Show/Hide 92 passed properties | |
| Show/Hide 7 missing properties | |
| Show/Hide 22 tests that have not been run | |
