Occurrence record: Herpetology:R.186660.001
Preserved specimen
of
Diporiphora sobria
Storr, 1974
| Northern Savannah Two-pored Dragon
recorded on 2018-09-04
Dataset
| Data partner | OZCAM (Online Zoological Collections of Australian Museums) Provider |
| Data resource | Australian Museum provider for OZCAM |
| Institution code |
Australian Museum
Supplied institution code "AM" |
| Collection |
Australian Museum Herpetology Collection
Supplied collection code "Herpetology" |
| Catalog number | R.186660.001 |
| Other catalog numbers | ["ecatalogue.irn:2409064,urn:catalog:AM:Herpetology:R.186660.001"] |
| Record type |
Preserved specimen
Supplied basis "PreservedSpecimen" |
| Identified by | Retired - Mahony, Mr Stephen Vincent - Australian Museum - Herpetology |
| Collector | S.V. Mahony, C.J. Jolly & J. Farquhar |
| Associated Occurrence Status | Representative record |
| Associated occurrences |
This record has 1 inferred associated occurrences
For more information see Inferred associated occurrence details |
| License | CC-BY 3.0 (Au) |
| Degree of establishment | Hand |
| Presence/Absence | PRESENT |
| Sampling protocol | [Hand] |
| Associated records | REPRESENTATIVE |
| Date identified | 2019-06-24 |
| Identification remarks | Possibly sub-adult or female Diporiphora arnhemica, but not totally consistent with this species from Halls Creek area. |
Event
| Event ID | urn:australianmuseum.net.au:Events:1251729 |
| Identification remarks | Possibly sub-adult or female Diporiphora arnhemica, but not totally consistent with this species from Halls Creek area. |
| Occurrence date |
2018-09-04
Supplied date "2018-09-04/2018-09-04" |
| Sampling protocol | Hand |
| End day of year | 247 |
| Date precision | DAY |
| Start day of year | 247 |
Taxonomy
| Scientific name |
Diporiphora sobria
Supplied scientific name "Diporiphora sobria (Storr, 1974)" |
| Identified to rank | species |
| Common name |
Northern Savannah Two-pored Dragon
Supplied common name "Eastern White-lipped Dragon" |
| Kingdom | Animalia |
| Phylum | Chordata |
| Class | Reptilia |
| Order | Squamata |
| Family | Agamidae |
| Genus | Diporiphora |
| Species | Diporiphora sobria |
| Name match metric | canonicalMatch |
| Accepted name | Diporiphora sobria (Storr, 1974) |
| Scientific name authorship | Storr, 1974 |
| Name parse type | SCIENTIFIC |
| Name according to | (Storr, 1974) |
Geospatial
| Country | Australia |
| State or Territory | Western Australia |
| Latitude |
-17.097778 Supplied as: "-17.097778" |
| Longitude |
125.94111 Supplied as: "125.94111" |
| Datum | EPSG:4326 |
| Verbatim locality | Mount House Station, Unamed Track off Moll Gorge Rd |
| Location remarks | Australia, Australia, Western Australia, Mount House Station, Unamed Track off Moll Gorge Rd (17° 05' 52" S, 125° 56' 28" E) 04/09/2018 - 04/09/2018, Retired - Mahony, Mr Stephen Vincent - Australian Museum - Herpetology(Collector), Jolly, Mr Christopher |
| Coordinate precision | Unknown |
| Terrestrial | true |
| Verbatim latitude | 17° 05' 52" S |
| Biome | TERRESTRIAL |
| Marine | false |
| Country Code | AU |
| Verbatim longitude | 125° 56' 28" E |
Additional properties
| geodedic datum | WGS84 |
| verbatim uncertainty | 0m-10m |
Data quality tests
| Test name | Result |
| Coordinate uncertainty meters invalid | Warning |
| Geodetic datum assumed WGS84 | Warning |
| Show/Hide 93 passed properties | |
| Show/Hide 7 missing properties | |
| Show/Hide 22 tests that have not been run | |
Inferred associated occurrence details
This record has been identified as the representative occurrence in a group of associated occurrences. This mean other records have been detected that seem to relate to this record and this particular record has the most detailed information on the occurrence. More information about the duplication detection methods and terminology in use is available here:
| Representative Record | |||
| Record UUID | 0717c52c-4f9d-4f53-8dc1-98aa52a7f61f | ||
| Data Resource | Australian Museum provider for OZCAM | ||
| Raw Scientific Name | Diporiphora sobria (Storr, 1974) | ||
| Coordinates | -17.097778,125.94111 | ||
| Related records | |||
| Record UUID | 0e2232e5-50e0-4fd5-8ae8-2f690d4979b2 | ||
| Data Resource | Australian Museum provider for OZCAM | ||
| Raw Scientific Name | Diporiphora sobria (Storr, 1974) | ||
| Coordinates | -17.097778,125.94111 | ||
