Occurrence record: Entomology:K.195280
Preserved specimen
of
Euryglossina (Euryglossina) philoxantha
Cockerell, 1929
| Plasterer Bee
recorded on 2001-01-03
Dataset
| Data partner | OZCAM (Online Zoological Collections of Australian Museums) Provider |
| Data resource | Australian Museum provider for OZCAM |
| Institution code |
Australian Museum
Supplied institution code "AM" |
| Collection |
Australian Museum Entomology Collection
Supplied collection code "Entomology" |
| Catalog number | K.195280 |
| Other catalog numbers | ["ecatalogue.irn:1188750,urn:catalog:AM:Entomology:K.195280"] |
| Record type |
Preserved specimen
Supplied basis "PreservedSpecimen" |
| Collector | M. Batley |
| Associated Occurrence Status | Representative record |
| Associated occurrences |
This record has 5 inferred associated occurrences
For more information see Inferred associated occurrence details |
| License | CC-BY 3.0 (Au) |
| Degree of establishment | sweeping |
| Presence/Absence | PRESENT |
| Sampling protocol | [sweeping] |
| Associated records | REPRESENTATIVE |
Event
| Event ID | urn:australianmuseum.net.au:Events:1087012 |
| Occurrence date |
2001-01-03
Supplied date "2001-01-03/2001-01-03" |
| Sampling protocol | sweeping |
| End day of year | 3 |
| Date precision | DAY |
| Start day of year | 3 |
Taxonomy
| Scientific name |
Euryglossina (Euryglossina) philoxantha
Supplied scientific name "Euryglossina (Euryglossina) philoxantha Cockerell, 1929" |
| Identified to rank | species |
| Common name | Plasterer Bee |
| Kingdom | Animalia |
| Phylum | Arthropoda |
| Class | Insecta |
| Order | Hymenoptera |
| Family | Colletidae |
| Genus | Euryglossina |
| Species | Euryglossina philoxantha |
| Name match metric | exactMatch |
| Accepted name | Euryglossina (Euryglossina) philoxantha Cockerell, 1929 |
| Scientific name authorship | Cockerell, 1929 |
| Name parse type | SCIENTIFIC |
| Name according to | Cockerell, 1929 |
Geospatial
| Country | Australia |
| State or Territory | New South Wales |
| Habitat | ex Eucalyptus sp. |
| Latitude |
-33.78583 Supplied as: "-33.78583" |
| Longitude |
151.07695 Supplied as: "151.07695" |
| Datum | EPSG:4326 |
| Verbatim locality | off Central Avenue, Epping |
| Location remarks | Australia, New South Wales, off Central Avenue, Epping (33° 47' 09" S, 151° 04' 37" E) 03/01/2001 - 03/01/2001, Batley, Michael - Australian Museum - Entomology(Collector), sweeping, Field Collected - Terrestrial |
| Coordinate precision | Unknown |
| Coordinate uncertainty (in metres) | 100.0 |
| Terrestrial | true |
| Verbatim latitude | 33° 47' 09" S |
| Biome | TERRESTRIAL |
| Marine | false |
| Country Code | AU |
| Verbatim longitude | 151° 04' 37" E |
Additional properties
| verbatim uncertainty | 10m-100m |
Data quality tests
| Test name | Result |
| Geodetic datum assumed WGS84 | Warning |
| Show/Hide 92 passed properties | |
| Show/Hide 7 missing properties | |
| Show/Hide 24 tests that have not been run | |
Inferred associated occurrence details
This record has been identified as the representative occurrence in a group of associated occurrences. This mean other records have been detected that seem to relate to this record and this particular record has the most detailed information on the occurrence. More information about the duplication detection methods and terminology in use is available here:
| Representative Record | |||
| Record UUID | 05680501-6ec0-45fa-bad2-80becafc2215 | ||
| Data Resource | Australian Museum provider for OZCAM | ||
| Raw Scientific Name | Euryglossina (Euryglossina) philoxantha Cockerell, 1929 | ||
| Coordinates | -33.78583,151.07695 | ||
| Related records | |||
| Record UUID | 5d5cdb3f-be8a-49ff-ac1a-48e921308b62 | ||
| Data Resource | Australian Museum provider for OZCAM | ||
| Raw Scientific Name | Euryglossina (Euryglossina) philoxantha Cockerell, 1929 | ||
| Coordinates | -33.78583,151.07695 | ||
| Record UUID | 32e2d31f-3fb3-4253-abcf-db9b41cfe310 | ||
| Data Resource | Australian Museum provider for OZCAM | ||
| Raw Scientific Name | Euryglossina (Euryglossina) philoxantha Cockerell, 1929 | ||
| Coordinates | -33.78583,151.07695 | ||
| Record UUID | 1763ed18-9553-46be-b385-c9ab68a2bcbf | ||
| Data Resource | Australian Museum provider for OZCAM | ||
| Raw Scientific Name | Euryglossina (Euryglossina) philoxantha Cockerell, 1929 | ||
| Coordinates | -33.78583,151.07695 | ||
| Record UUID | 82c77dd5-13a8-4b0f-babc-9b784d5b77aa | ||
| Data Resource | Australian Museum provider for OZCAM | ||
| Raw Scientific Name | Euryglossina (Euryglossina) philoxantha Cockerell, 1929 | ||
| Coordinates | -33.78583,151.07695 | ||
| Record UUID | d855ee64-9af2-489a-b203-237a3f2b04dd | ||
| Data Resource | Australian Museum provider for OZCAM | ||
| Raw Scientific Name | Euryglossina (Euryglossina) philoxantha Cockerell, 1929 | ||
| Coordinates | -33.78583,151.07695 | ||
